Nadciśnienie lub problemy z układem odpornościowym sprawiają, że osoby cierpiące na nie muszą zmienić swoje plany żywieniowe, aby uniknąć komplikacji związanych z tymi chorobami. Ten rodzaj diety jest szczególnie polecany osobom mającym problemy z ciśnieniem krwi. Jej celem jest ograniczenie ilości soli dodawanej do żywności, także unikanie produktów z dużą ilością sodu, takich jak niektóre przetwory, kiełbasy i wędliny.
Dieta niskosodowa
Lekarze, którzy przepisują ten rodzaj diety nisko solnej, zalecają spożywanie dużej ilości świeżych warzyw i owoców, a także kurczaka, indyka lub ryb. Stosowanie tego typu diety nie oznacza jedzenia mdłych potraw, ale istnieje wiele innych przypraw, które mogą pomóc wzmocnić smak potraw, takich jak pieprz, czosnek czy mięta.
Dieta bezglutenowa i dieta bez laktozowa.
Celiakia i inne schorzenia związane z glutenem uniemożliwiają prawidłowe trawienie glutenu, co ostatecznie powoduje, że organizm nie wchłania składników odżywczych z pożywienia. Gluten jest białkiem występującym w niektórych zbożach, takich jak pszenica, jęczmień i żyto, a także ich pochodnych. Obecnie w supermarkecie można znaleźć wiele alternatyw dla produktów, które normalnie zawierałyby gluten, ale jest wiele pokarmów, które same zawierają gluten, takich jak owoce, warzywa, niektóre chude mięsa i jaja. Jeśli chodzi o dietę bezlaktozową, to jest ona przeznaczona dla osób, które nie tolerują laktozy, czyli cukru naturalnie występującego w mleku zwierzęcym i jego pochodnych. Podobnie jak w przypadku diety bezglutenowej, istnieje również wiele specjalnie produkowanych alternatyw bez laktozy: od mlek i masła po sery, jogurty i lody.
Dieta niskopurynowa.
Puryny to rodzaj naturalnej substancji występującej w niektórych pokarmach, takich jak wołowina, niektóre tłuste ryby, drożdże lub produkty o dużej zawartości tłuszczu. Celem tego typu diety jest zmniejszenie nadmiaru kwasu moczowego we krwi, który powoduje pewne zagrożenia dla zdrowia w postaci kamicy nerkowej, hiperurykemii czy podagry. Oprócz picia dużej ilości płynów w celu wyeliminowania nadmiaru kwasu moczowego w organizmie, specjaliści zalecają również spożywanie pokarmów o niskiej zawartości puryn, takich jak orzechy, niskotłuszczowe produkty mleczne, ziemniaki i ryż.
Diety odchudzające.
Jeśli chodzi o utratę wagi, istnieje wiele planów odchudzania do naśladowania, z których najbardziej niebezpieczne są tak zwane „diety cud”. Problem z wielu z tych planów diety jest to, że nie zawsze mają efekty, które obiecują, jak w niektórych utrata wagi jest ze względu na deficyt wody w organizmie lub w innych jest efekt odbicia, który unieważnia wszelkie wyniki. W każdym przypadku powinien to być lekarz lub dietetyk, który przepisuje ten rodzaj diety tak jak każdy inny. Specjalista może zalecić np. dietę niskokaloryczną. Ma to na celu zmniejszenie dziennego spożycia kalorii poprzez zwiększenie spożycia białka w przeciwieństwie do tłuszczów i węglowodanów, aby osiągnąć deficyt kalorii.