Wiele osób nie wie, co to są pseudocerealia, mimo że zalicza się je do rodziny zbóż. W przypadku pseudocerealii musimy mówić o nasionach lub ziarnach danej rośliny, natomiast w przypadku zbóż chodzi po prostu o owoce samej rośliny. Na poziomie żywieniowym należy podkreślić, że zarówno zboża, jak i pseudozboża są do siebie bardzo podobne.
Najpopularniejsze i najbardziej znane zboża rzekome.
Gryka jest bogata w minerały, które są szybko wchłaniane przez organizm. Gryka pochodzi z Azji i zawiera szereg przeciwutleniaczy, które poprawiają krążenie krwi i zapobiegają zakrzepom.
Quinoa stała się w ostatnich latach dość popularna w naszym kraju ze względu na liczne właściwości, które posiada i które przyczyniają się do poprawy zdrowia. Jest to pseudozboże o bardzo bogatych wartościach odżywczych, które jest obowiązkowym składnikiem diety.
Amarantus jest najmniej popularnym z trzech pseudocereali i można go znaleźć w małych ziarnach. Charakteryzuje się silnym smakiem i może być trudny do włączenia do codziennej diety.
Korzyści wynikające ze spożywania pseudocerealii.
Podobnie jak w przypadku zbóż, pseudozboża charakteryzują się dużą ilością składników odżywczych, które dostarczają organizmowi. Są bogate w białka, węglowodany, składniki mineralne i błonnik, więc można je bez problemu włączyć do swojej diety. Oto niektóre z korzyści płynących z zastosowania pseudocerealii.
1. Nie zawierają glutenu, więc są odpowiednie dla osób z celiakią. Są one dość lekkostrawne, więc doskonale nadają się jako zamiennik ryżu.
2. Quinoa i amarantus są bogate w białka roślinne, dzięki czemu doskonale nadają się dla osób stosujących dietę wegańską.
3. Pseudocerealia są bogate w węglowodany, co sprawia, że są idealne dla zapewnienia energii i sprawności intelektualnej. Jeśli jesteś zmęczony po uprawianiu sportu, nie wahaj się zjeść pseudocerealii.
4. Inną zaletą pseudocerealii jest to, że zapewniają one ważne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.
Sposób spożywania pseudocerealii.
Podobnie jak w przypadku zbóż, pseudozboża występują w różnych formach – jako płatki, mąka lub pasta. Czas gotowania jest podobny do gotowania ryżu lub płatków owsianych, więc są one gotowe do spożycia po około 20 minutach.
Jeśli chodzi o ich przygotowanie i spożywanie, masz wiele możliwości — możesz je jeść z warzywami, na śniadanie mieszając je z mlekiem lub jogurtem. Wiele osób decyduje się na przygotowanie owsianki z dodatkiem cynamonu, owoców lub czekolady, aby uzyskać pełnowartościowe i zdrowe śniadanie. Coraz częściej można spotkać te pseudocerealia w postaci mąki, którą można wykorzystać do zrobienia spodu do pizzy lub do przygotowania zdrowych naleśników czy racuchów.
Pseudocerealia są doskonałym pożywieniem, jeśli chodzi o włączenie ich do diety, co pozwala na uzyskanie pełnowartościowej i odżywczej diety. Są one bogate w liczne składniki odżywcze, a ponieważ nie zawierają glutenu, są idealne dla osób cierpiących na celiakię. Nie wahaj się i już dziś zacznij spożywać te pseudo zboża, aby skorzystać z ich wszystkich właściwości.