Czy wszystkie popularne diety są zdrowe i bezpieczne?

Zdrowy tryb życia to hasło popularyzowane od wielu lat. Głównym tematem są oczywiście diety. Wielu celebrytów reklamuje najróżniejsze diety, jest ich całe mnóstwo – jednak które są dla kogo? W jakim celu dane diety się stosuje i czy zawsze jest to bezpieczne?

Mało osób zdaje sobie często sprawę z konsekwencji stosowania diety. O ile popularność diet bezglutenowych czy unikanie laktozy można uznać za widzimisię, które ani nie pomoże, ani nie zaszkodzi, to są diety specjalistyczne, które nieumiejętnie stosowane mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Ale od początku – diety bezglutenowe i bez laktozy są bardzo chętnie popularyzowane w mediach do tego stopniu, że wiele sklepów tworzy specjalne działy z jedzeniem specjalistycznym – czy to ekologiczne, bezglutenowe czy bez laktozy. Są to diety stworzony typowo dla osób, których organizm nie toleruje danego składnika, na przykład glutenu. Wyłączenie gluteny z diety osób całkowicie zdrowych nie ma ani sensu, ani większych skutków zdrowotnych.

O ile powyższe diety są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, to można zauważyć niebezpieczny trend do stosowania diet specjalistycznych przez osoby, które się na tym zupełnie nie znają i nie mają konkretnego celu. Coraz popularniejsza jest ostatnio dieta ketogeniczna, która polega na spożywaniu dużej ilości tłuszczy przy jednoczesnym wyeliminowaniu wielu potrzebnych składników – węglowodanów czy cukru. Jest to dieta, która ma swoje cele. Głównym jest leczenie lekoopornej padaczki u dzieci i to właśnie w tym celu wynaleziono taką dietę i się ją stosuje. Drugim celem, swoją drogą odkrytym całkiem niedawno, jest uzyskanie bardzo niskiego poziomu tkanki tłuszczowej u kulturystów i sportowców.
Kluczową sprawą przy stosowaniu takiej diety jest konsultacja, opieka lekarska i odpowiedni wybór czasu stosowania diety. Dieta ketogeniczna nie może być stosowana zbyt długo, ponieważ może nieść za sobą negatywne konsekwencje.

Podobnie jest z dietą Dukana, która jest całkiem popularna w ostatnich czasach. Jest to dieta typowo białkowa, jednak stosowana nieumiejętnie bez wcześniej określonego planu może doprowadzić do poważnych problemów z nerkami i wątrobą. Brak dostarczania lub dostarczenie zbyt małej ilości węglowodanów (kluczowy element diety) i zastąpienie ich białkiem może spowodować kamicę lub niewydolność nerek oraz zapalenie wątroby.

Co jest najgorsze w tym wszystkim? Fakt, że tego typu diety są dostępne i reklamowane przez wiele osób i firm, w tym zajmujących się dietą pudełkową. Sprzedają oni te diety osobom, które nie mają o nich zielonego pojęcia i może być to szkodliwe dla zdrowia bez odpowiedniej konsultacji z lekarzem. Nie ma co ukrywać, że najzdrowsza dieta, to po prostu odpowiedni cykl odżywiania, brak rezygnacji z posiłków (np. śniadania czy kolacji), odpowiednie nawodnienie i włączanie różnorodnych produktów do diety, by dostarczyć organizmowi jak najwięcej składników.

One Response