pexels-dhally-romy-13736876 (1)

Gluten – kto powinien go unikać?

Istnieje określona grupa ludzi, którzy powinny ze swojej diety wyeliminować gluten. Jest to związane z określonymi jednostkami chorobowymi i tym, że ta grupa białek negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, a także na codzienne samopoczucie pacjenta. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź, czym w skrócie jest gluten oraz kto powinien go unikać.

Czym jest gluten?

Gluten to nic innego, jak określona grupa białek, które występują naturalnie w produktach zbożowych z pszenicy, żyta, jęczmienia i sporadycznie z zanieczyszczonego produkcyjnie owsu. Specyfika tej substancji sprawia, że znajdziemy ją w wielu produktach spożywczych pierwszej potrzeby, w tym m.in. w: pieczywie, wyrobach cukierniczych, makaronach, wyrobach garmażeryjnych, kawach zbożowych i innych. Na rynku znajduje się jednak spora grupa produktów bezglutenowych, a w ostatnich latach producenci udoskonalają swoją ofertę w tym zakresie. Wszystko po to, aby ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom, dla których gluten jest szkodliwy i powinny unikać go w swojej diecie.

Kto powinien unikać glutenu w swojej diecie?

Wbrew pozorom istnieje szeroka grupa osób, które powinny unikać glutenu. Przed podjęciem decyzji o jego odstawieniu i wprowadzeniu diety bezglutenowej, warto jednak przeprowadzić szczegółowe badania medyczne i skonsultować swoją sytuację z lekarzem i doświadczonym dietetykiem. U większości osób gluten nie wywołuje negatywnych objawów i korzystnie działa na organizm. W związku z tym zawsze warto rozważyć wszystkie za i przeciw związane z jego odstawieniem. Poniżej przedstawiamy grupy osób, u których odstawienie produktów z glutenem jest wskazane.

Chorzy na celiakię

Przede wszystkim glutenu nie powinny spożywać osoby, które na co dzień zmagają się z celiakią. To choroba trzewna, która może mieć podłoże genetyczne i autoimmunologiczne. Szacuje się, że obecnie choruje na nią około 1-2% całej populacji ludzkiej. W swoim przebiegu schorzenie prowadzi do uszkodzenia kosmyków jelitowych, przez co wybrane składniki odżywcze są źle przyswajane. W tym gronie znajduje się m.in. gluten i organizm ma problem z tym, aby go przetrawić, wykorzystać w celach odżywczych oraz wydalić. Przekłada się to na problemy z układem pokarmowym, czy też obniżone samopoczucie pacjenta.

Cierpiący na nietolerancję glutenu

Drugim podstawowym powodem odstawienia glutenu jest alergia na tę grupę białek. Organizm nie toleruje tej substancji, a jej spożycie powoduje reakcje alergiczne. Wśród nich mogą pojawiać się nie tylko problemy ze strony przewodu pokarmowego, ale także zmiany skórne o różnej uciążliwości.

Odpowiedzią jest dieta bezglutenowa

Odpowiedzią na poradzenie sobie z powyższym wyzwaniem unikania glutenu jest wprowadzenie diety, która będzie go pozbawiona. Należy ją skonsultować z lekarzem i dietetykiem, a także wprowadzać pod ich nadzorem. Na skorzystanie z tej opcji często decydują się osoby, które na co dzień nie mają problemu z przyswajaniem glutenu. Robią to z powodu przekonań, w trakcie stosowania diety redukcyjnej, czy też w celu poprawienia samopoczucia. Wówczas decyzja o unikaniu glutenu w diecie jest kwestią indywidualną. W przypadku wskazań medycznych, należy się bezwzględnie do tego zastosować.

Komentarze zostały wyłączone.