dieta bezglutenowa

Czy dieta bezglutenowa jest korzystna?

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o tym, że ktoś z naszych bliskich, znajomych lub podziwianych celebrytów przeszedł na dietę bezglutenową. Nie zawsze znane są przyczyny takiego zachowania. Jedne osoby decydują się na to ze względu na wskazanie lekarskie i problemy zdrowotne, a inne w przekonaniu, że tego typu dieta będzie dla nich zdrowsze. W tym tekście sprawdzimy, czym jest dieta bezglutenowa i czy jest korzystna dla ludzkiego organizmu.

Czym jest dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa, jak sama nazwa wskazuje, to taka, która nie zawiera w swoim składzie glutenu. Oznacza to, że pozbawiona jest produktów pochodzących z takich zbóż jak: pszenica, żyto, czy też jęczmień. Dotyczy to m.in. pieczywa, mąk, makaronów, wybranych produktów przetworzonych, płatków śniadaniowych itp. Podczas stosowania diety bezglutenowej należy dokładną uwagę zwracać na składy poszczególnych produktów. Nie zawsze informacje o tym, że coś jest pozbawione glutenu, mają pokrycie w prawdzie. Dzieje się tak m.in. dlatego, że w przypadku owsa może on być zanieczyszczony innymi zbożami i wówczas nie jest w stu procentach pozbawiony glutenu. Każdorazowo prowadzenie takiej diety powinno byś skonsultowane z lekarzem i dietetykiem.

Kiedy jest wskazana?

Stosowanie diety bezglutenowej wskazane jest w określonych przypadkach medycznych. Wówczas korzystnie wpływa na codzienne życie pacjentów, a także ich komfort i bezpieczeństwo. Dotyczy to m.in. osób, które zmagają się z alergią na pszenicę oraz celiakią. Ta ostatnia to choroba trzewna, która objawia się m.in. nietolerancją glutenu. Kolejnym wskazaniem do wdrożenia diety bezglutenowej jest choroba Duhringa. W każdym z tych schorzeń obserwuje się pogorszone samopoczucie pacjenta, obniżone wchłanianie makro i mikroelementów z pokarmu, czy też problemy żołądkowe. Do innych objawów mogą należeć wysypka, biegunka i bóle brzucha. Wówczas dieta bezglutenowa nie tylko korzystnie wpływa na funkcjonowanie pacjenta, ale także minimalizuje ryzyko występowania poważnych schorzeń, w tym nowotworów.

Dlaczego nie przechodzić na dietę bezglutenową we własnym zakresie?

Przejście na dietę bezglutenową powinno być poprzedzone badaniami lekarskimi i profesjonalną konsultacją. Wszystko dlatego, że gluten to także określone minerały i witaminy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeżeli wyeliminujesz gluten z diety bez wskazania lekarskiego, to może dojść do niedoborów wybranych mikro i makroelementów, a także do występowania innych problemów zdrowotnych. Wówczas niedobory trzeba suplementować. Wszystko powinno być robione z głową, aby dieta bezglutenowa nie miała negatywnego wpływu na życie pacjenta. Jeżeli nie musisz, to nie rezygnuj z glutenu.

Komentarze zostały wyłączone.