Wokół glutenu w ostatnich latach narosło wiele legend i mitów. Wiele osób uważa, że to jedno z największych zagrożeń żywieniowych, choć nie jest to poparte badaniami medycznymi. Tak jak wszystko, gluten również może być szkodliwy, ale tylko w określonych przypadkach. U zdecydowanej większości osób wykazuje prozdrowotne działanie i jest wręcz wskazany w codziennej diecie. Sprawdź korzystne działanie glutenu na ludzkich organizm i poznaj sytuacje, w których rzeczywiście może być szkodliwy.
Kiedy gluten jest naprawdę szkodliwy?
Mity o dużej szkodliwości glutenu są bardzo przesadzone. Tak naprawdę ta mieszanka białek roślinnych znajdujących się w wybranych zbożach może powodować negatywne reakcje organizmu tylko w określonych przypadkach. Dzieje się tak u osób, które zmagają się z celiakią. To choroba trzewna, która objawia się m.in. nietolerancją glutenu. Kolejne zdrowotne uzasadnienie dla stosowania diety bezglutenowej to uczulenie na gluten lub też na wybrane zboża, które go zawierają. W obu przypadkach obserwuje się trudności z przetrawieniem glutenu oraz pogorszenie wchłaniania się mikro i makroelementów z pokarmu. Mogą temu towarzyszyć takie objawy jak: pogorszone samopoczucie, biegunki, wymioty, czy wykwity skórne. Nieleczona lub niewłaściwie leczona celiakia może powodować groźne powikłania, w tym nawet nowotwory gardła, przełyku i jelit. Osoby ze zdiagnozowanymi chorobami powinny postawić na dietę bezglutenową i restrykcyjnie jej przestrzegać. Z tego typu problemem zmaga się około 1% populacji.
Korzystne działanie glutenu na ludzki organizm
W zdecydowanej większości przypadków gluten wykazuje bardzo korzystne działanie na organizm ludzki. Przede wszystkim uważany jest za naturalny prebiotyk, który pozytywnie wpływa na pracę jelit. Ponadto regularne spożywanie wysokiej jakości produktów pełnoziarnistych i zbożowych przekłada się na poprawę pracy układu sercowo-naczyniowego i minimalizuje ryzyko występowania chorób z nim związanych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że gluten dobrze wpływa na układ pokarmowy człowieka.
Nie usuwaj glutenu z diety, jeżeli nie musisz
To wszystko sprawia, że dieta bezglutenowa powinna być wprowadzana tylko na wyraźne wskazanie lekarza i wdrażana pod okiem dietetyka. W przeciwnym razie przejście na nią może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Odstawienie glutenu to świadoma rezygnacja z wielu minerałów i witamin, które trzeba umiejętnie suplementować w postaci tabletek lub innych pokarmów. Jeżeli gluten nie wpływa negatywnie na Twoje zdrowia, to nie musisz z tego rezygnować. Oczywiście jest to obecnie trend, dlatego na tego typu dietę przechodzi nawet kilkanaście razy więcej osób, niż jest to wskazane medycznie.