gluten

Jakie choroby powoduje gluten?

Gluten to składnik, który znajduje się w wielu produktach spożywczych. Na co dzień bez obaw może być spożywany przez większość społeczeństwa, jednak istnieje grupa osób, u których wywołuje on niepokojące objawy. W tym tekście przedstawimy wybrane choroby glutenozależne, które są powodem do wprowadzenia diety bezglutenowej w swoim codziennym życiu.

Kilka podstawowych schorzeń

Obecnie wymienia się kilka podstawowych schorzeń, w których przebiegu nie powinno spożywać się glutenu. W przeciwnym razie grozi to występowaniem niepokojących objawów, a nawet poważnych problemów zdrowotnych. Poniżej wybrane choroby wraz z ich krótkim opisem.

Celiakia

Najbardziej znaną i najczęściej występującą jest celiakia. To choroba trzewna o charakterze autoimmunologicznym, w której przebiegu dochodzi do uszkodzenia kosmków jelitowych, co utrudnia przyswajanie i rozkładanie glutenu. Schorzenie może występować oddzielnie lub w towarzystwie innych problemów autoimmunologicznych. Po spożyciu glutenu u chorych pojawiają się takie obawy jak bóle brzucha i przewlekłe biegunki. Zbagatelizowanie tego problemu i brak leczenia mogą doprowadzić do poważniejszych problemów, w tym m.in. stanu zapalnego, który rozwijał się będzie w całym organizmie. Zagrożona tym jest m.in. wątroba.

Alergia na pszenicę

U pacjentów diagnozuje się również alergię na pszenicę, w której składzie znajdują się spore pokłady białek glutenowych. Wówczas osoba chora nie może spożywać pokarmów z pszenicą, ponieważ powoduje to reakcje alergiczne o różnym stopniu nasilenia. Wśród nich wymienia się takie dolegliwości jak m.in.:

  • pokrzywka;

  • atopowe zapalenie skóry;

  • astma piekarzy;

  • pokrzywka kontaktowa;

  • wymioty i nudności;

  • kurczowy ból brzucha;

  • i inne.

Szacuje się, że z alergią na pszenicę zmaga się około 1% światowej populacji.

Nadwrażliwość na gluten

Jako glutenopatia nieimmunologiczna niealergiczna klasyfikowana jest nadwrażliwość na gluten. Wówczas osoba chora wykazuje negatywne objawy po spożyciu jakichkolwiek pokarmów zawierających te białka. Podstawowe objawy nadwrażliwości na gluten to m.in.: bóle mięśni i stawów, przewlekłe zmęczenie organizmu, czy też drętwienie kończyn dolnych. Do tego mogą dochodzić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. W ostatnich latach odnotowuje się więcej przypadków nadwrażliwości na gluten, a choroba może dotykać nawet 6% światowej populacji.

Choroba Duhringa

Choroba Duhringa znana jest również jako zespół jelitowo-skórny lub rzekomoopryszczkowe zapalenie skóry. Bardzo często występuje u pacjentów wspólnie z celiakią. W przebiegu schorzenia występują zmiany skórne o charakterze pęcherzykowo-grudkowym, w tym przede wszystkim na: kolanach, łokciach, owłosionej skórze głowy, łopatkach i twarzy. Towarzyszą im ból i uczucie dyskomfortu. Przyjmowanie glutenu powoduje występowanie tych objawów, dlatego niezbędne jest wprowadzenie diety bezglutenowej i odpowiedniego leczenia farmakologicznego.

W każdej z wyżej wymienionych jednostek chorobowych należy wprowadzić restrykcyjną dietę bezglutenową. Decyzję o tym podejmuje lekarz na podstawie przeprowadzonych badań medycznych. Wszystko po to, aby zadbać o zwiększone bezpieczeństwo i komfort życia pacjenta.

Komentarze zostały wyłączone.