Czy warto wyeliminować gluten z diety

Czy warto wyeliminować gluten z diety?

Decyzja o wyeliminowaniu glutenu z diety ma charakter indywidualny. W wybranych przypadkach nie tyle warto, ile należy zastosować dietę bezglutenową z powodów zdrowotnych. Inne osoby decydują się na to z powodu przekonań, prowadzonej diety redukcyjnej itp. Zawsze powinno to być skonsultowane z lekarzem lub dietetykiem, ponieważ nieodpowiednie odstawienie glutenu może powodować skutki uboczne.

Kiedy niezbędne jest odstawienie glutenu?

Często decyzja o wyeliminowaniu glutenu z diety podyktowana jest sytuacją zdrowotną danej osoby. Wówczas bezwzględnie warto to zrobić, ponieważ w ten sposób można uniknąć niepokojących objawów schorzenia, poprawić komfort codziennego życia, a także zminimalizować ryzyko rozwoju choroby do poważniejszych stadiów. Wśród wskazań medycznych do odstawienia glutenu wymienia się przede wszystkim: celiakię, nadwrażliwość na gluten, alergię na pszenicę oraz chorobę Duhringa. Może zdarzyć się jednak, że lekarz będzie rekomendował to również w przypadku innych jednostek chorobowych.

Odstawienie glutenu u osób bez wskazań medycznych

Na odstawienie glutenu często decydują się osoby, które na co dzień nie mają ku temu wskazań medycznych. Tak naprawdę to ta grupa osób wpłynęła na popularność diety bezglutenowej i jej rozpowszechnienie. Zabieg ten stosuje się m.in. w przypadku diet redukcyjnych, czy też na podstawie własnych przekonań. Wybrane osoby w ten sposób chcą poprawić swój stan zdrowia i komfort życia, choć nie zawsze problemy związane są właśnie z glutenem. Wydaje się, że wszystko tkwi w głowie osoby, która decyduje się na zastosowanie diety bezglutenowej bez wskazania lekarskiego. Ważne jednak, by robić to z głową, ponieważ nieodpowiednie odstawienie białek glutenowych może powodować niepokojące skutki uboczne.

Jakie skutki uboczne może powodować dieta bezglutenowa?

Eliminacja glutenu z diety powinna odbywać się w konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, a także z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa dla pacjenta. Wszystko dlatego, że nieodpowiednio przeprowadzony proces zwiększa ryzyko występowania skutków ubocznych. Jest to związane z tym, że gluten działa korzystnie na funkcjonowanie organizmu osób, które mogą go bez obaw spożywać, a ich organizm radzi sobie z jego rozkładaniem. Podstawowe objawy niepożądane związane z wprowadzeniem diety bezglutenowej to m.in.: zaparcia, utrudniona praca jelit z powodu ograniczonej ilości błonnika, niedobór wybranych składników odżywczych, w tym minerałów i witamin itp. Bardzo ważne jest to, aby w diecie zastosować starannie dobrane zamienniki, a czasem wskazana jest nawet dodatkowa suplementacja.

Podejmij decyzję świadomie

Każdorazowo decyzja o wyeliminowaniu glutenu z diety powinna być podejmowana w sposób świadomy i w konsultacji ze specjalistą. W przeciwnym razie może doprowadzić to do większych problemów zdrowotnych oraz do zmniejszenia komfortu życia danej osoby. Jeżeli chcesz przejść na dietę bezglutenową, to koniecznie odpowiednio się do tego przygotuj.

Komentarze zostały wyłączone.