Co nie zawiera glutenu

Co nie zawiera glutenu?

Wyeliminowanie glutenu z codziennej diety jest coraz łatwiejsze, ponieważ wielu producentów stawia na produkcję wyrobów bezglutenowych. Wszystko w trosce o zaspokojenie potrzeb odbiorców, którzy z przyczyn medycznych lub własnych przekonań rezygnują ze spożywania tej grupy białek ze zbóż. W tym tekście sprawdzimy, które produkty powinny być pozbawione glutenu i można je stosować w dedykowanej diecie.

Gdzie występuje gluten?

Gluten to specyficzna grupa białek, która występuje w zbożach takich jak: pszenica, żyto, jęczmień, czy pszenżyto. Białka te odpowiadają za kleistość ciasta, czy też za zachowanie przez nie określonej konsystencji. Pomagają także w utrzymaniu zapachu, koloru i właściwości różnego rodzaju produktów spożywczych. W dużym skrócie można by powiedzieć, że gluten zawierają produkty zbożowe z wymienionych otrębów, a inne go nie mają. W praktyce jest jednak nieco inaczej. Wszystko dlatego, że nawet produkty z owsa mogą zawierać gluten, jeżeli w fazie produkcji dochodzi do zanieczyszczeń ziarna na polu już w procesie przetwórczym. Ponadto gluten z premedytacją dodawany jest także do wyrobów spożywczych, które docelowo nie powinny go mieć, w tym m.in. do wędlin, pasztetów, czy zup.

W jakich produktach nie powinno go być?

Dieta bezglutenowa opiera się na wyeliminowaniu produktów, w których składzie znajduje się gluten. Składnika tego nie powinno być m.in. w takich produktach jak:

  • zboża naturalnie bezglutenowe (kukurydza, ryż, proso, qiunoa, sorgo, gryka, certyfikowany owies oraz kasze i mąki z nich powstające);

  • świeże ryby, mięsa i jaja;

  • mleko i produkty mleczne;

  • warzywa i przetwory warzywne;

  • owoce i przetwory owocowe;

  • tłuszcze;

  • wybrane desery;

  • napoje;

  • zupy;

  • przyprawy.

Dla ułatwienia producenci na opakowaniach umieszczają dedykowany symbol przekreślonego kłosa zboża, co wskazuje na produkt bezglutenowy. Często opakowanie zawiera również angielski napis gluten free, który jest traktowany jako symbol międzynarodowy i powszechnie wykorzystywany. Dzięki temu klienci jeszcze bezpieczniej mogą dokonywać zakupu produktów do swojej diety bezglutenowej.

Zawsze sprawdź skład produktu

Choć wybrane produkty mogą posiadać informacje o braku zawartości glutenu, to jednak w praktyce może być różnie. Dotyczy to m.in. wyrobów z owsa. Docelowo naturalnie nie występują w nim białka glutenowe, jednak w fazie produkcji może dochodzić do mieszania się zbóż na polu, czy też do zanieczyszczeń w trakcie zbiorów. W związku z tym niezwykle ważne jest to, aby kupować produkty tylko z certyfikowanego owsa, co zwiększa bezpieczeństwo pacjenta oraz pozwala utrzymać restrykcyjną dietę bezglutenową.

Produkty bezglutenowe mogą zawierać gluten

Nawet mimo usilnych starań producentów może zdarzyć się, że w wybranych produktach naturalnie bezglutenowych wykrywa się obecność glutenu. Dochodzi do tego wtedy, gdy w jednym zakładzie produkcyjnym wytwarza się produkty z glutenem i bez niego. Wówczas może dojść do różnego rodzaju zanieczyszczeń krzyżowych. Standardowo jednak śladowe ilości są na tyle niewielkie, że nie wywołują negatywnych objawów u pacjentów. Wyjątek stanowią osoby z silną i zaawansowaną celiakią lub silną alergią. Warto pamiętać również o tym, że większość z nas może swobodnie jeść gluten i nie ma problemu z jego trawieniem. Zastosowanie diety bezglutenowej każdorazowo powinno być skonsultowane z lekarzem lub dietetykiem.

Komentarze zostały wyłączone.