Jak maca może poprawić Twoje zdrowie?

Maca to produkt spożywczy, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny dzięki swoim licznym właściwościom i korzyściom, zwłaszcza dla osób regularnie uprawiających sport. Jest to bulwa pochodząca z Peru, którą można stosować w kuchni i która ma wspaniały wpływ na organizm. Teraz opowiemy Ci o korzyściach i właściwościach maca. 

Właściwości maca.


Maca należy do rodziny ziemniaków i jest znana ze swojej wysokiej zawartości białka, witamin i minerałów, takich jak wapń, żelazo i potas. Ilość białka i błonnika zależy od rodzaju maca, przy czym najlepsza jest ta uprawiana w Peru. Istnieją trzy rodzaje maca: czerwona, czarna i żółta. Oprócz tego, że jest bogata w białko i błonnik, jest również bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe występujące w brokułach, chociaż stężenie tych kwasów tłuszczowych jest znacznie wyższe w maca. Jakby tego było mało, maca jest również bogata w przeciwutleniacze, które opóźniają starzenie się skóry i poprawiają funkcjonowanie organizmu. 

Korzyści wynikające ze spożywania maca.


Dzięki ogromnemu bogactwu składników odżywczych maca doskonale nadaje się do zapobiegania różnym niedoborom, które mogą wystąpić u osób stosujących określoną dietę, na przykład wegańską. Jako ważne źródło przeciwutleniaczy, przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia układu krążenia, jak i metabolizmu. Ponadto przyjmowanie maca zwiększa pożądanie seksualne, poprawia płodność i pomaga zmniejszyć objawy menopauzy. Ze względu na wysoką zawartość białka i dobre proporcje węglowodanów jest idealnym pożywieniem dla sportowców. Nie udowodniono jednak w pełni, że spożywanie maca pomaga zwiększyć wydolność fizyczną i leczyć zmęczenie po wysiłku. 

Zastosowanie.


Maca jest dostępna w sklepach zielarskich lub specjalistycznych w postaci proszku w kapsułkach. Jeśli kupisz go w postaci proszku, można go bez problemu stosować w kuchni. Ma pikantny smak, który nadaje niektórym potrawom szczególny charakter. Możesz dodać łyżeczkę maca do koktajlu proteinowego po treningu lub do jogurtu na śniadanie, lub podwieczorek. Można go przyjmować rano lub po południu, ale zaleca się przyjmowanie go po ćwiczeniach, aby wykorzystać wysoką zawartość białka. Maca może być również stosowana jako przyprawa do dań pikantnych lub jako dodatek do słodkich wypieków, takich jak ciastka czy ciasta.

Przeciwwskazania do stosowania maca.


Jeśli maca nie jest nadużywana, nie ma żadnych przeciwwskazań ani działań niepożądanych. Jest to środek spożywczy, który pomaga rozbudzić libido seksualne i dodaje energii przyjmującej go osobie, co może powodować pewne problemy z zasypianiem. Dlatego zaleca się, aby nie przyjmować maca przed snem. W każdym razie, jeśli chcesz przyjmować macę, warto skonsultować się ze specjalistą, aby omówić korzyści i ewentualne przeciwwskazania. 

Podsumowanie.


Jak widać, maca jest doskonałym pożywieniem dla sportowców, choć może być przyjmowana przez każdego, kto chce prowadzić zdrowy tryb życia bez żadnych ekscesów. Jest to żywność bogata w liczne składniki odżywcze, które są doskonałe dla zdrowia i organizmu.

Komentarze zostały wyłączone.